جایگاه مدیرمالی در سازمان چیست؟

جایگاه مدیرمالی در سازمان چیست؟

نقش مدیر مالی

هدف از تشکیل مدیریت مالی در شرکت‌ها، تضمین سلامت مالی کسب‌وکار می‌باشد.که این نوع مدیریت می تواند با کنترل نقدینگی شرکت، آن را به سمت کسب درآمد و سود سوق دهد .مهمترین هدف، افزایش ثروت سهامداران است. نقش مدیرمالی با توجه به پیشرفتهای تکنولوژیکی و نرم افزاری در حال تغییر است.

یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران مالی در گذشته نظارت‌ بر مسایل مالی سازمان بوده است، اما امروزه بیشتر به تحلیل داده‌ها و ارائه مشاوره به مدیران عالی برای حداکثرسازی سود و افزایش ثروت سهامداران می‌پردازند.

مدیر مالی معمولا به صورت تیمی و گروهی کارکرده و به مدیران عالی سازمان مشاوره می‌دهد و وظایفی که به تناسب خصوصیات سازمانی که در آن فعالیت می‌کند برعهده دارد را انجام می‌دهد.

برای مثال مدیران مالی دولتی باید در ثبت، کنترل و تخصیص اعتبارات موجود توانمند باشند.

تحصیلات مدیران مالی

 تحصیلات اولیه این دسته از مدیران، می‌تواند در یکی از رشته‌های حسابداری، اقتصاد و یا مدیریت با گرایش مالی باشد.

 استقبال بوجود آمده از رشته های میان رشته‌ای در سال‌های اخیر، بویژه رشته‌های حوزه مدیریت، گرایش MBA در مقطع کارشناسی‌ارشد رشته مدیریت، فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی را با مسایل مالی و حسابداری آشنا کرده و آنها را برای ورود به مشاغلی همچون مدیریت مالی در صنعتی که تحصیلات خود را در رابطه با آن طی کرده اند آماده می‌کند.

برخی از مهارت‌های مدیران مالی

 با توجه به اینکه هدف نهایی هر شرکت یا سازمان تجاری، کسب سود است و سود نیز از جنس مال می‌باشد، لذا مهارت تحلیل و تصمیم‌گیری مالی از پیچیده‌ترین مسائل شرکت‎ها در حوزه مالی و سرمایه‌گذاری است. با توجه به توضیحات بیان شده نیاز است مدیرمالی هر شرکت در مرحله موانع را شناسایی و تحلیل نموده و نسبت به حل مشکلات با کمک سایر مدیران اقدام نماید.

زیر نظر داشتن اعداد ریز و درشت، نقش کنترلی و نظارتی در شرکت و دقت به جزئیات از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای آن‌ها می‌باشد.

مهارت‌های ریاضی و فناوری اطلاعات با توجه به نقش فناوری اطلاعات و نرم افزارهای رایانه‌ای در ثبت و گزارش‌دهی‌ اطلاعات مالی،  از الزامی ترین مهارت های مدیران مالی می‌باشند، چرا که امروزه هیچ یک از مدیران مالی نمی‌توانند بدون آگاهی در این زمینه وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

کسب مهارت‌های سازماندهی در مدیریت مالی، به منظور مدیریت، سازماندهی و کنترل امور مالی سازمان بسیار ضروری است چرا که توان ارائه گزارشات منظم را به مدیر مالی می دهد.

تمام واحدهای کسب و کار با استفاده از مدیریت صحیح در صدد آن می‌باشند هزینه های خود را کنترل کرده و به حداقل برسانند.

حداقل‌سازی هزینه‌ها

مدیریت مالی به کمک گزارش های بخش حسابداری و با تشخیص و ارزیابی تمام هزینه های شرکت، میزان هزینه‌های معقول و مناسب را تعیین می‌کند. چنانچه لازم باشد؛ مدیران مالی به دنبال روش‌هایی برای کاهش هزینه‌ها می‌گردند و برخی هزینه‌های گزاف  را از شرکت حذف می‌کنند و برخی خدمات غیر ضروری را می‌کاهند. اگر هزینه‌های یک شرکت بالا باشد، سود عملیاتی آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و نمی تواند در برابر رقبا به فعالیت خود ادامه دهد.

حرف اخر

کسانی‌که خواستار جایگاه مدیریت مالی هستند، هرچه گرایش تحصیلی آن‌ها به  حسابداری مدیریت تمایل بیشتری داشته باشد، در این جایگاه عملکرد بهتری خواهند داشت. بدیهی است که علت موفقیت شرکت‌های بزرگ را باید در مدیران آن‌ها و جستجو کرد.

نظر شما

نظرات (0) نظر

اولین نظر را شما ثبت کنید!