آشنایی با مباحث مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی

آشنایی با مباحث مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی


امروزه کسب‌وکارهای اینترنتی با رشد تکنولوژی درحال پیشرفت چشمگیری می‌باشند و مورد استقبال بسیاری از مردم قرارگرفته‌اند در ننتیجه دارای بازده ریالی مناسبی می‌باشند. سازمان امور مالیاتی کشور در سال‌های اخیر با توجه به افزایش تعداد کسب‌وکارهای اینترنتی و سود حاصله از این فعالیت‌ها، توجه ویژه ای به این مشاغل داشته است. طبق ماده 1 قانون مالیات‌های مستقیم هرشخص حقیقی یا حقوقی که درآمدی کسب می‌کند می‌بایست بخشی از درآمد حاصله خود را تحت عناوین گوناگون مالیاتی به سامان امور مالیاتی کشور پرداخت نماید. بدیهی است که کسب‌وکارهای اینترنتی نیز مشمول پرداخت مالیات می‌باشند. صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی می‌توانند با افزایش دانش مالی و مالیاتی خود از تحمل جرائم سنگین مالیاتی جلوگیری نمایند و اگر فرصتی برای این کار ندارند، میتوانند از مشاوران زبده‌ مالی و مالیاتی کمک بگیرند، مشاورانی نظیر شرکت‌امین‌ارقام‌کاسپین. 

غفلت از انجام وظایف مالیاتی

 تعدادی زیادی از کسب‌وکارهای اینترنتی پس از شروع رسمی فعالیت خود تا سال‌ها بدون عمل کردن به وظایف قانونی و مالیاتی خود فعالیت خود را ادامه می‌دهند و بعضا حتی اطلاعی از وجود چنین وظایفی ندارند. این دسته از کسب وکارها زمانی که با سازمان امورمالیاتی کشور مواجه می‌شوند به دلیل تاخیری که در انجام وظایف مالی و مالیاتی خود داشته‌اند، متحمل جرائم سنگینی خواهند شد. جرائمی که حتی راهی برای بخشودگی آن‎ها نیست و به راحتی می‌توانستیم با عملکردن به وظایف خود از تحمل آنها جلوگیری نماییم..توانستیم با عملکردن به وظایف خود از تحمل آنها جلوگیری نماییم.

توصیه‌ی شرکت امین ارقام کاسپین به عزیزانی که قصد راه اندازی کسب و کار جدیدی را دارند، این است که از همان نقطه آغاز فعالیت خود جنبه‌ی مالی و مالیاتی فعالیت خود را به کارشناسان با تجربه و قابل اطمینان بسپارند. از تاثیرات این امر تشکیل چارچوبی قوی و منظم برای امور مالی و مالیاتی و جلوگیری از تعلق جریمه‌های ریالی خواهد بود. 

مشخصات قانونی صورتحساب فروشگاه های اینترنتی

در اطلاعیه تکالیف قانونی صاحبان کسب‌وکارهای مجازی تاکیده شده که اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع قانون مالیات‌های مستقیم باید در موارد فروش کالا و یا ارائه خدمات، صورتحساب نوع اول یا نوع دوم را حسب مورد به شرح زیر صادر و نگهداری نمایند:

1- صورتحساب نوع اول باید به صورت دستی با شماره سریال چاپی و یا ماشینی با شماره سریال ماشینی (حسب مورد) با درج تاریخ، صادر گردد و حداقل در بر گیرنده اطلاعات هویتی، شامل نام، نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل و کدپستی فروشنده و خریدار و مشخصات کالا یا خدمات ارائه شده، مقدار و مبلغ آن باشد.

2- صورتحساب نوع دوم صرفا در موارد استفاده از سامانه صندوق فروش (صندوق ماشینی-مکانیزه فروش) صادر می‌شود و باید دارای شماره سریال ماشینی، تاریخ و حداقل در برگیرنده اطلاعات هویتی، شامل نام، نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل و کدپستی فروشنده و مشخصات کالا یا خدمات ارائه شده، مقدار و مبلغ آن باشد.

نحوه تنظیم و ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی فروشگاه ها و سایت های اینترنتی

 براساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور صاحبان کسب‌وکارهای مجازی نیز مانند تمامی مودیان دیگر، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی می‌باشند.

اشخاص حقیقی تا سه ماه و اشخاص حقوقی چهارماه بعد از پایان سال مالی موظف به تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی خود هستند و می‌بایست مبالغ مالیات ابرازی خود را هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت نمایند.

 خلاصه تکالیف قانونی صاحبان کسب و کارهای مجازی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) که لازم است نسبت به انجام آن اقدام کنند بدین شرح اعلام می شود:

  • تشکیل پرونده مالیاتی
  • ثبت نام الکترونیکی و دریافت شماره اقتصادی در سازمان امور مالیاتی کشور و ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده و اخد گواهی ارزش افزوده
  • صدور صورتحساب موضوع ماده 8 آئین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات‌های مستقیم و همچنین، وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده از کالاهای مشمول این مالیات (حسب مورد)
  • تسلیم اظهارنامه مالیات بر درآمد عملکرد در موعد مقرر قانونی (اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه سال بعد و اشخاص حقوقی حداکثر ظرف چهارماه پس از پایان سال مالی
  • تسلیم اظهارنامه مشمولین مالیات بر ارزش افزوده ظرف مدت 15 روز پس از پایان هر فصل و پرداخت مالیات مربوطه (تنها مشمولین قانون مالیات بر ارزش افزوده)
  • ارائه فهرست معاملات انجام شده در هر فصل موضوع ماده 169 مکرر ق م م(45 روز پس از پایان هر فصل)
  • ارائه فهرست حقوق و دستمزد کارکنان و پرداخت مالیات متعلقه (حداکثر تا پایان ماه بعد)
  • نگهداری دفاتر، صورت حساب‌های خرید و فروش، خلاصه درآمد و هزینه سالانه و سایر اسناد و مدارک مورد نیاز حسب مورد و ارائه آنها به ماموران مالیاتی ذیربط برای رسیدگی در صورت درخواست کتبی آنها.

نظر شما

نظرات (0) نظر

اولین نظر را شما ثبت کنید!