آشنایی با مفهوم مالیات بر درآمد

آشنایی با مفهوم مالیات بر درآمد

زمانی که در حال خواندن این متن هستید تا حدودی با مفهوم مالیات بردرآمد آشنایی دارید، اما اگر این متن را مطالعه قرار دهید، بیش از پیش با این مفهوم آشنا خواهید شد و سوال های مبهم شما درباره مفهوم مالیات بر درآمد، تا حد زیادی برطرف خواهد شد. 

مالیات بر درآمد چیست و از چه نوع مالیاتی محسوب می‌شود؟

در تعریف این مفهوم باید گفت، مالیات بر درآمد، به مالیاتی گفته می‌شود که در آن افراد شاغل، نظیر کارمندان، معلمان، رفتگران، دندان پزشکان، پزشکان، اصناف مختلف و خلاصه تمامی افرادی که به نوعی حقوق‌ بگیر دولت هستند یا از بخش های خصوصی پولی به عنوان منبع درآمد دریافت می کنند، می‌بایست به دولت، مالیات بپردازند؛ برای توضیح دقیق تر این مطلب اجازه دهید که آن را با جزئیات بیشتری برای شما توضیح دهیم؛ فکر کنید که شما یک معلم هستید و هر ماه حقوق خود را به طور منظم دریافت می کنید، اما این حقوق، حقوق واقعی شما نیست چون، مقداری از آن برای حق بیمه شما کسر شده است و مقدار دیگری از آن به عنوان مالیات پرداختی که شما باید به دولت پرداخت کنید از حقوقتان کسر شده است، این حقوق معلمی شما یک درآمد حساب می شود؛ بنابراین شما  شامل مالیات، از نوع مالیات بر درآمد می شوید.


در پاسخ به این سوال که مالیات بر درآمد، از چه نوع مالیات هایی محسوب می شود؟ باید گفت که مالیات بر درآمد جزء مالیات های مستقیم به شمار می رود؛ یعنی به صورت مستقیم و کاملاً آگاهانه از حقوق افراد کسر می‌شود.

دقت کنید زمانی که افراد کارمند دولت باشند، خود دولت از حقوق این افراد کسر نموده و به عنوان مالیات برای خود بر می دارد، اما زمانی که افراد شغل آزاد یا خصوصی داشته و دولت نمی‌تواند از حقوق این افراد کسر کرده و به عنوان مالیات به خزانه خود پرداخت کند، با استفاده از فراخوان مالیاتی، این افراد را ملزم به پرداخت مالیات می کند؛ بدیهی است زمانی که این افراد یعنی افراد دارای شغل های آزاد و هم چنین خصوصی، از پرداختن مالیات سرباز زنند ، یعنی فرار مالیاتی داشته باشند، قطعاً جریمه ‌ای نقدی یا غیر نقدی از جانب دولت، شامل حال آنان خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با مفهوم مالیات بر درآمد، بهتر است که انواع آن را که در مطالب زیر گنجانده شده است را، مطالعه کنید.


انواع مالیات بر درآمد

همان طور که گفته شد مالیات بر درآمد از نوع مالیات های مستقیم است و اما انواع مالیات بر درآمد عبارتند از:


  • مالیات بر درآمد از نوع حقوق: این نوع مالیات بدین معنی است، زمانی که شما حقوق مشخصی از دولت دریافت می کنید، می بایست مبلغ اندکی از آن را در زمان معین به دولت، به عنوان مالیات پرداخت نمایید.


  • مالیات بر درآمد حاصل از واردات و صادرات: زمانی‌که افرادی نظیر وارد کننده ها و صادر کننده ها، اقدام به وارد یا صادر کردن محصولات تولیدی خود اعم از پوشاک، خوراک ، وسایل آرایشی - بهداشتی، دارویی و... می‌کنند، علاوه بر پرداخت عوارض گمرک، عوارض ورود و خروج در مرزها، موظف هستند که درصدی مشخصی از سود حاصل از این واردات و صادرات را به عنوان مالیات بر درآمد به دولت  بپردازند.
  • مالیات بر درآمد حاصل از وجود دارایی هایی نظیر املاک: زمانی که شما فردی ثروتمند در بین دیگر افراد جامعه محسوب می شوید و به نوعی دارای تعداد زیادی املاک، ویلا یا زمین و... هستید، ملزم به پرداخت مالیات به خزانه دولت می شوید.
  • مالیات بر در آمد حاصل از کار در زمین های زراعی: حتما این مفهوم به نظر شما کمی پیچیده می آید، اما این گونه نیست و دارای مفهومی کاملا ساده و عادی است؛ مفهوم این نوع مالیات این است، زمانی که شما یک یا چند زمین کشاورزی و زراعی دارید و بر روی آن ها کار می کنید، یعنی بر روی آن ها همه نوع غلاتی از قبیل گندم و جو و... یا حبوباتی نظیر لوبیا سبز، لوبیا چیتی، نخود، عدس و... می کارید، پس از برداشت این محصولات، حتما درآمدی به دست خواهید آورد که شما نیز در این صورت، مشمول طرح مالیات بر درآمد شده و موظف هستید که مبلغ و سودی را که از فروش این محصولات به دست آورده اید را، به عنوان مالیات پرداختی به دولت، پرداخت کنید؛ ذکر این نکته درباره زمین های کشاورزی ضروری است و آن این است، زمانی که شما دارای زمین کشاورزی هستید و از آن استفاده نمی کنید نیز، ملزم به پرداخت مالیات هستید، چون شامل مالیات بر درآمد حاصل از وجود ملک می شوید.

مالیات بر درآمد مشمول چه افرادی می شود؟

بر طبق ماده شماره ۸۲ قانونی که در باب مالیات بر درآمد که از نوع مالیات های مستقیم است، نوشته شده است، زمانی که شخصی حقیقی در انجام وظیفه به شخص دیگری باشد که آن شخص می تواند حقیقی یا حقوقی باشد، از او حقوق دریافت کند، مشمول پرداخت مالیات حاصل از درآمد، به دولت می شود. 

مالیات بر درآمد چگونه محاسبه می شود؟

بدیهی است زمانی که شخصی مغازه دار است نمی تواند مالیاتی نظیر یک فرد دندان پزشک پرداخت کند، منظور از این مطلب این است که هر فرد، در رده و ردیف شغلی مختص خود، ملزم به پرداخت میزان مشخصی از مالیات به دولت می شود.

مالیات بر در آمد برای اشخاص حقوقی بر طبق ماده 105، شامل 25% سود حاصل از  شغلشان می شود.

مالیات بر در آمد برای اشخاص حقیقی که دارای در آمد کمتر از 50 میلیون تومان هستند طبق ماده 131، 15%، برای در آمد بین 50 تا حدود 100 میلیون تومان 20% و برای درآمدهایی که از 100 میلیون تومان بیشتر هستند به میزان 25% خواهد بود.

همراه صفحه اینستاگرامی ما باشید

نظر شما

نظرات (0) نظر

اولین نظر را شما ثبت کنید!