آشنایی با مفهوم مالیات بر درآمد اجاره

آشنایی با مفهوم مالیات بر درآمد اجاره

اگر جزء افرادی هستید که در دسته افراد ثروتمند قرار می گیرید و ملک و املاک زیادی دارید و مایل هستید که آن ها را به افراد دیگر اجاره دهید یا اجاره داده اید، بهتر است که مطالب زیر را که در مورد مالیات بر درآمد اجاره هستند، مطالعه کنید تا بعدا دچار ضرر و زیان‌های مالی ناشی از جریمه دیرکرد پرداخت مالیات نشوید.

مالیات بر درآمد اجاره چیست؟

همان‌طور که می‌دانید یکی از راه های درآمد دولت، یعنی منبع کسب درآمد دولت، مالیات است؛ اگر افراد مالیات های خود را به موقع به خزانه دولت نپردازند، دولت، نخواهد توانست خدمات لازم و عمومی را به نحو احسن برای مردم خویش ارائه دهد؛ بنابراین دولت، به منظور پرداخت به موقع مالیات، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی، مجازاتی را برای افرادی که از پرداخت آن سر باز می زنند، در نظرگرفته است که یکی از آن ها جریمه نقدی و دیگری زندان است که در صورت فرار بیش از حد مالیاتی شامل حال شخص مجرم می شود. یکی از انواع مالیات‌ها، مالیات بر درآمد اجاره است؛ یعنی زمانی که افراد دارای تمکن مالی، دارای ملکی هستند که از آن استفاده نمی کنند و تصمیم می‌گیرند که آن را به افراد دیگری، برای سکونت اجاره دهند و از آنان مبلغی را به عنوان اجاره بها دریافت کنند، در این صورت مالیاتی که شامل حال این افراد می شود، مالیات بر درآمد اجاره نام دارد.


 مالیات بر درآمد اجاره چه زمانی باید پرداخت شود؟

 افراد دارای املاک استیجاری می بایست، هر سال در تیرماه، فرم اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل کرده و به اداره مالیات دولت ارسال کنند. همان طور که قبلا نیز گفته شد، در صورت تاخیر در پرداخت مالیات بر درآمد اجاره افراد موجر (یعنی اجاره دهنده ملک) جریمه خواهند شد.

مالیات بر درآمد اجاره چگونه محاسبه می شود؟ 

سوال مهمی که بسیاری از خوانندگان این مطلب تا به این قسمت از متن با آن مواجه شدند و پاسخی برای آن نیافتند این است که آیا مالیات بر در آمد اجاره برای تمامی افراد با هر نوع تمکن مالی یکسان محاسبه می شود؟ در پاسخ باید گفت، خیر؛ هر فرد با توجه به میزان درآمدی که از این راه کسب می کند، موظف به پرداخت مالیات به خزانه دولت است. بر اساس مصوبات قانون سال 98، افراد دارای درآمد بالای ۵۰ میلیون تومان، موظف به پرداخت ۱۵ درصد از کل درآمد اجاره خود به عنوان مالیات هستند؛ هم چنین افراد دارای درآمد اجاره بهای بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان، موظف به پرداخت 20 درصد از کل درآمد خود به عنوان مالیات، هستند و افرادی که دارای درآمد بیش از ۱۰۰ میلیون تومان حاصل از اجاره املاک خود هستند، باید ۲۵ درصد از درآمد حاصل از این اجاره را به عنوان مالیات بر درآمد اجاره به خزانه دولت پرداخت کنند.


آیا مالیات بر درآمد اجاره، فقط شامل منازل مسکونی می باشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر؛ فقط افرادی که منازل مسکونی بلااستفاده خود را به افراد دیگر جهت سکونت اجاره می‌دهند، شامل  مالیات بر درآمد اجاره نمی شوند، بلکه اشخاصی که ملک های تجاری خود را نیز به افراد دیگر اجاره می دهند، شامل مالیات، از نوع مالیات بر درآمد اجاره می شوند.

آشنایی با جریمه های ناشی از دیرکرد در پرداخت مالیات بر درآمد اجاره

زمانی که مودیان مالیاتی (در این متن منظور شخص موجر می باشد)، در زمان مقرر شده، اقدام به پرداخت مالیات بر درآمد اجاره خود نکنند، شامل جریمه خواهند شد و این جریمه چیزی نیست، جز، پرداخت مبلغی به میزان 10 درصد از کل مالیات، به عنوان مثال، زمانی که افراد مذکور، جریمه را 5 ماه دیرتر از موعد تعیین شده پرداخت کنند، علاوه بر پرداخت مالیات اصلی، باید 10 درصد جریمه به ازای هر ماه دیرکرد،  نیز بپردازند. اما اگر بخواهیم میزان جریمه مالیات بر درآمد اجاره را در سال جاری یعنی 98 را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم، این میزان تا حدود 5/2 درصد کاهش پیدا می کند.

همراه صفحه اینستاگرامی ما باشید

نظر شما

نظرات (0) نظر

اولین نظر را شما ثبت کنید!