آشنایی با مفهوم مالیات

آشنایی با مفهوم مالیات

در این متن شما را با مفهوم مالیات بیشتر آشنا خواهیم کرد

در این متن می خواهیم درباره موضوع مالیات برای شما صحبت کنیم، اگر می‌خواهید که با مفهوم آن بیشتر آشنا شوید، پس با متن زیر همراه باشید. اگر بخواهیم تعریفی کلی از مالیات را  ارائه دهیم باید بگوییم این مفهوم، منبع درآمدی است که دولت آن را برای تامین مخارج خود از مردم دریافت می کند. همه افرادی که در یک جامعه زندگی می کنند بنا به قانون، موظف به پرداخت مالیات هستند و کسانی که از پرداخت آن فرار می‌کنند و اجتناب می‌ورزند، مورد برخورد قانونی قرار خواهند گرفت؛ شاید مجازات فرار مالیاتی زندان باشد و یا جریمه ای که بیشتر از مبلغ مالیاتی بود که فرد باید می‌پرداخت. در توضیح دقیق تر این مطلب، باید گفت که مالیات در واقع بخشی از درآمد افراد جامعه است که افراد می بایست آن را برحسب قانون، در زمان مشخص و با میزان مشخص از مبلغی که خود دولت برای این افراد تعیین کرده است، پرداخت کنند. به طور کلی می توان گفت که مالیات یک نوع هزینه اجتماعی می باشد که همه افراد جامعه برای آن که بخواهند از امکانات آن کشور استفاده کنند، وظیفه دارند که این مبلغ را پرداخت نمایند تا دولت بتواند با استفاده از این مبالغ پرداختی توسط افراد جامعه، منابع مورد نیاز آنان را تامین کند. نتیجه گیری این است که اگر افراد یک جامعه از پرداخت این مبلغ سرباز بزنند و آن را پرداخت نکنند، دولت نمی‌تواند برای آن ها امکانات و منابع  لازم را تهیه کند. افراد هنگام پرداخت مالیات، باید این نکته را نیز بدانند که دولت از این پول‌ها برای زیبایی آبادانی و پیشرفت هرچه بیشتر کشور استفاده می‌کند. یکی دیگر از فواید پرداخت آن، این است که دولت می تواند بدینوسیله قدرتمند تر شود و بتواند بر تمام فعالیت های اقتصادی و معیشتی کشور تسلط کامل داشته باشد و نیز از مسائل و مشکلات اقتصادی، نظیر رکود، تورم، گرانی و... جلوگیری کند. با ادامه متن همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست آورید.


مالیات از چه سالی به وجود آمد؟

اگر بخواهیم درباره به وجود آمدن مالیات یعنی این که از چه سالی به وجود آمد، صحبت کنیم و درباره تاریخچه آن اطلاعاتی را بازگو کنیم، باید بگوییم که تاریخچه آن در ایران به حدود ۵ هزار سال پیش باز می گردد که در زمان "داریوش" این طرح تصویب شد و افراد ملزم به پرداخت آن شدند؛ اما اگر بخواهیم این تاریخ را کمی به روز تر بیان کنیم، باید بگوییم که مالیات در چند سال اخیر یعنی در دهه ۴۰، به طور دقیق تر در اسفند سال ۱۳۴۵ توسط شورای ملی مجلس تصویب شد و مردم ملزم به پرداخت آن به دولت شدند که در این تصویبات، تبصره ‌هایی نیز وجود داشت که افراد خاصی نظیر شخص اول مملکت، اشخاص سیاسی و خیریه های عام المنفعه از پرداخت آن معاف بودند.


انواع مالیات ها

به طور کلی اگر بخواهیم مالیات ها را از نظر انواع آن مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم که دو نوع مالیات وجود دارد و آن ها عبارتند از مالیات‌ های مستقیم و مالیات های غیر مستقیم؛ هر یک از این دو نوعی که ذکر شدند به قسمت های مختلفی تقسیم می شوند.


مالیات های مستقیم

 نوع مستقیم خود به چند قسمت تقسیم می شود:

  •  مالیات بر درآمد: این نوع، خود به چند قسمت تقسیم می شود: 


  •  مالیات بر درآمد حاصل از داشتن املاک 


  • مالیات بر درآمد حاصل از فعالیت های کشاورزی: یعنی زمانی که افراد صاحب زمین کشاورزی هستند و بر روی آن به کشت و زرع مشغول اند و پس از حاصل شدن محصولشان، اقدام به فروش آن می کنند، موظفند که بخشی از درآمد خود را به دولت پرداخت کنند.


  • مالیات بر درآمد حاصل از حقوق: یعنی افرادی که حقوق مشخصی دارند، نظیر کارمندان و کلیه افرادی که از سازمان های دولتی یا خصوصی حقوق می گیرند، موظف به پرداخت مالیات به خزانه دولت هستند؛ اگر این افراد از پرداخت این مبلغ امتناع ورزند، دولت ابتدا به آن ها تذکر داده و سپس برای آن ‌ها جزاهای سنگین تر، نظیر بستن کلیه حساب های مربوط به دریافت حقوقی شان را، اعمال  می کند.


  • یکی دیگر از انواع مالیات بر درآمد، مالیات بر درآمد حاصل از حقوق دریافتی از مشاغل مختلف است؛ زمانی که افراد در هر نوع شغلی اعم از دولتی، خصوصی صنفی و غیره می باشند، مانند سایر افراد موظف هستند که به دولت مالیات بپردازند؛ در توضیح دقیق تر این قسمت باید گفت که منظور از مالیات های حاصل از شغل های مختلف، مالیاتی است که افراد دارای شغل های آزاد که برای تامین معیشت خود و خانواده شان اقدام به انجام شغل های مختلف می کنند، در این صورت چون فرد از منابع متعدد و شغل های مختلفی در آمد کسب می کند، موظف به پرداخت مالیات است.


  • از انواع دیگر مالیات های مستقیم می توان به مالیات بر دارایی های افراد اشاره کرد که این خود به دو نوع


  • مالیات بر ارث: یعنی زمانی که افراد از فرد متوفی شده خانواده خود ارثی دریافت می کنند، می بایست بخشی از آن را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند.


  • مالیات بر حق تمبر تقسیم می‌شود

.

انواع مالیات های غیر مستقیم

مهم ترین نوع مالیات غیر مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده است؛ نوع دیگر غیر مستقیم، مالیات بر درآمد حاصل از فروش است؛ به عنوان مثال: زمانی که شما برای مصرف خانگی خود ماده های خوراکی خریداری می‌کنید، کلماتی مانند مالیات بر ارزش افزوده را می بینید که بر روی آن درج شده اند که دولت آن را بر قیمت اصلی ماده خوراکی اضافه کرده که همه افراد جامعه بایستی آن را پرداخت کنند

لوگوی سازمان امور مالیاتی.

معرفی کتابی در زمینه مالیات های مستقیم
همراه صفحه اینستاگرامی ما باشید

نظر شما

نظرات (0) نظر

اولین نظر را شما ثبت کنید!