صورت معاملات فصلی چیست؟

صورت معاملات فصلی چیست؟

صورت معاملات فصلی یکی از اصلی‌ترین اسناد و گزارشات مالی مربوط به شرکت‌ها در نظام اقتصادی ایران به شمار می‌رود.

این سند به منظور ایجاد عدالت مالیاتی تعریف و در قانون مالیاتی کشور لحاظ شده است. به این منظور اداره مالیات برای دریافت مالیات های مستقیم و ایجاد عدالت، در این راه مسئول دریافت اسنادی از مودیان مالیاتی است.

علت اصلی این موضوع ایجاد شفافیت، دقت و سادگی در انجام محاسبات است. تقسیم شدن محاسبه این معاملات و ارسال آن از طرفی برای کسب و کارها نیز آسان تر خواهد بود. چرا که در پایان سال مالی ممکن است به دلیل ازدحام کار، این مسئله باعث ایجاد دشواری های زیادی برای یک کسب و کار شود.

همه سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی که خرید و فروش انجام می‌دهند، باید گزارش خرید و فروش فصلی را حداکثر تا 45 روز پس از پایان هر فصل به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. انجام این کار می تواند به صورت الکترونیکی صورت گیرد. آنچه که مهم است، ارسال به موقع این مدارک بوده که می‌تواند از جرایم متعاقب آن‌ها با ارسال این مدارک از تاخیر آن جلوگیری کند.

نکته مهمی که مودیان باید در زمینه ارسال صورت معاملات فصلی به خاطر داشته باشند، لزوم دریافت کداقتصادی است. ارسال مدارک به سازمان امور مالیاتی باید به همراه کد اقتصادی ذکر شده باشد، تا مورد پذیرش قرار گیرد.بدون کد اقتصادی هیچ مدرکی از مودی در سازمان امور مالیاتی پذیرفته نمی شود.  

و به صورت کلی مفهوم خلاصه شده معاملات فصلی را می توان گفت:

به تمامی خرید و فروش‌هایی که مودی (حقیقی و حقوقی) در مدت زمان معین انجام می دهد، معاملات فصلی گفته می‌شود. این مدت زمان معین به صورت سه ماهه بوده و آغاز هر فصل خورشیدی، آغاز دوره سه ماهه است.

شرکت امین ارقام کاسپین، با ارسال این صورت حساب‌های فصلی می‌تواند در این زمینه کمک شایانی به شما و کسب کارتان کند.

چه کسانی ملزم به ارسال صورت حساب فصلی هستند؟

بر اساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه اشخاص حقیقی وحقوقی مکلف هستند در پایان هر فصل صورت حساب خود را ارسال نمایند. در این صورت سه دسته باید نسبت به تهیه و ارسال این صورت حساب ها اقدام کنند که عبارتند از؛

 اشخاص حقوقی، شامل شرکت های مختلف

دارندگان کارت بازرگانی، کلیه واردکنندگان، صادرکنندگان، صاحبان کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی که برای آنها جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری صادر شده، بهره برداران معادن، صاحبان موسسات حسابرسی، حسابداری و دفترداری، ارایه دهندگان خدمات مدیریتی، مشاوره‌ای، انفورماتیک، رایانه‌ای اعم از سخت افزاری و نرم افزاری و طراحی سیستم، صاحبان مراکز آموزشی و پرورشی، آموزشگاه‌های آزاد، مدارس غیرانتفاعی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، صاحبان هتل‌ها، صاحبان بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها، آسایشگاه‌ها، درمانگاه‌ها و خانه‌های سالمندان.

اشخاص حقیقی (مشاغل):

صاحبان کارگاه های صنعتی، صاحبان مراکز ارتباطات رایانه ای، وکلا، کارشناسان، مترجمان رسمی دادگستری، مشاوران حقوقی، اعضای حسابداران رسمی، اعضای سازمان های نظام مهندسی، دلالان

صاحبان مشاغلی که مشمول اجرای قانون مالیات برارزش افزوده هستند

شاید تصور کنید که تهیه و ارسال این صورت های مالیاتی که باید هر فصل تهیه و ارسال شوند کار بسیار پیچیده است.اما لازم است بدانید با وجود برنامه حسابدای و خدمات حسابداری که توسط افراد متخصص و شرکت های متخصص در این زمینه ارائه می شود صورت معاملات فصلی چالش بزرگی برای کسب و کار شما نخواهد بود .و آن طور که فکر می کردید پیچیده و وقت گیر نبوده است.

مودیان مالیاتی برای ارسال صورت معاملات فصلی تا کی فرصت دارند؟

همانطور که به این موضوع اشاره کردیم، این صورت باید برای هر فصل به طور جداگانه ارسال شود. اما مدت زمانی که برای ارسال صورت معاملات فصلی مهلت وجود دارد تا یک ماه و نیم یعنی دقیقا 45 روز بعد از پایان هر فصل است. یعنی که اگر می خواهید صورت معاملات فصل بهار را تهیه کنید باید حداکثر تا 15 مرداد نسبت به ارسال این صورت مالیاتی اقدام کنید.

روش های ارسال صورت حساب فصلی

برای ارسال معاملات فصلی شما باید به سامانه معاملات فصلی مراجعه نمایید.  برای ارسال شما 2 روش پیش رو خواهید داشت :

روش آفلاین معاملات فصلی

این روش برای مودیانی می‌باشد که در سامانه الکترونیکی ثبت نام مودیان، حداقل مرحله پیش ثبت نام و اعتبار سنجی مربوطه را پشت سر گذاشته اند.وکد کاربری وکلمه عبور مرحله دوم را از طریق پاک‌های پستی مخصوص مربوطه دریافت نموده‌اند.

روش آنلاین معاملات فصلی

این روش برای آن دسته از مودیانی می باشد که در سامانه الکترونیکی ثبت نام مودیان ، حداقل مرحله پیش ثبت نام و اعتبار سنجی مربوطه را پشت سر گذاشته و کد کاربری و کلمه عبور مرحله دوم را از طریق پاکات پستی مخصوص مربوطه دریافت نموده اند. برای این دسته از مودیان گرامی با ورود به سامانه، امکان ثبت هر یک از فرم های زیر برحسب نوع اطلاعات فراهم می باشد.

 ۱- ثبت گزارش خرید ۲- ثبت گزارش فروش ۳- ثبت اطلاعات پرداخت قراردادها ۴- ثبت گزارش امتناع

معاملات به سه دسته قابل تقسیم است:

معاملات کوچک:

هر ساله هیئت وزیران طی مصوبه ای مبلغ معاملات کوچک را اعلام می کنند.

معاملات متوسط:

معاملاتی است که مبلغ آن از سقف معاملات کوچک بیشتر و از ده برابر سقف معاملات کوچک، کوچکتر و یا با آن برابر باشد.

معاملات بزرگ:

معاملاتی است که مبلغ آنها از ده برابر سقف معاملات کوچک، بزرگتر باشد.

جرایم مرتبط با گزارشات معاملات فصلی

1- عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود:

 مشمول جریمه ای معادل دو درصد (۲%) مبلغ معامله ای که بدون رعایط ضوابط انجام شده است. 

2- عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور:

 مشمول جریمه ای معادل یک درصد(۱%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است، می گردد.

3- استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران نسبت به مالیات بر درآمد و همچنین جرایم موضوع این ماده با اشخاصی که شماره اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است، مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

4-در صورتی که طرفین معامله در معاملات خود از انجام هر یک از تکالیف مقرر در این ماده خودداری کنند، متضامنا مسئول خواهند بود.

5- اشخاص حقوقی و اشخاصی که پس از اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم مورخ 94/04/31 در گروه اول و دوم ماده 95 این قانون قرار می‌گیرند، مکلف به نگهداری صورت حساب های مربوط به خریدهای خود در سال عملکرد و سال بعد از آن می‌باشند و در صورتی که ماموران مالیاتی آن را درخواست کنند، بایستی آنها را ارائه کنند در غیر این صورت مشمول جریمه‌ای معادل ده درصد(۱۰%) صورت‌حساب های ارائه نشده خواهند شد.

6- هر گونه جعل، تقلب، معاملات غیر واقعی، سواستفاده و تبانی اشخاص موضوع دستورالعمل ماده ۱۶۹ در ارتباط با صدور صورت حساب و شماره اقتصادی، خلاف مقررات بوده و ضمن مسئولیت تضامنی مطابق با قانون مبارزه با پولشویی، قانون ارتقای سلامت نظام اداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر قوانین و مقررات مربوطه اقدام خواهد شد.

نظر شما

نظرات (0) نظر

اولین نظر را شما ثبت کنید!