آشنایی با مفهوم فرار مالیاتی و مجازات آن

آشنایی با مفهوم فرار مالیاتی و مجازات آن

در این متن شما را با فرار مالیاتی و عواقب آن آشنا خواهیم کرد

اگر جزء افرادی هستید که سالانه باید میزان مشخصی از درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت بپردازید، اما اکثر مواقع از پرداخت این مبلغ، سرباز می زنید، یعنی فرار مالیاتی دارید، بهتر است که برای جلوگیری از وارد آمدن ضرر و زیان های مالی بیش از حد بر خود، متن زیر را مطالعه کنید. ابتدا قبل از ارائه مطالبی در باب فرار مالیاتی و هم چنین مجازات فرار مالیاتی، توضیح مختصری را درباره مفهوم مالیات برای شما ارائه خواهیم داد.


مالیات چیست؟

همان‌طور که همه می‌دانید، دولت برای ارائه خدمات خود به مردم و انجام بسیاری از کارهای خود، نیاز به میزان زیادی پول دارد؛ یعنی راه های کسب درآمد دولت، برای اداره یک کشور مالیات است؛ زمانی که افراد بسیاری از پرداخت آن به دولت سر باز می‌زنند، باعث می شوند که دولت نتواند خدمات خود را به موقع و به نحو احسن در اخیر مردم قرار دهد. این تعریف مختصری بود از مفهوم مالیات و نیز فرار مالیاتی، در ادامه با این مفهوم و نیز جرائم مربوط به آن بیشتر آشنا خواهید شد. 


فرار مالیاتی چیست؟

همان‌طور که در مطلب قبل نیز ذکر شد، دولت برای اداره کشور به پول زیادی نیاز دارد و زمانی که افراد از پرداخت این پول یعنی مالیات سرباز می‌زنند، دولت نمی‌تواند وظایف خود را به نحو درستی به انجام برساند؛ فرار مالیاتی به عملی گفته می‌شود که در آن شخص مودی، یعنی پرداخت کننده مالیات، از پرداخت مالیات برای مدت طولانی سرباز زند یا مالیات را به طور ناقص پرداخت کند؛ فرار مالیاتی فقط برای قشر خاصی از جامعه نیست، بلکه افراد و سازمان های بسیاری برای فرار از پرداختن مالیات زیاد به دولت دست به انجام روش های مختلف (اگر با ادامه مطلب همراهی کنید با انواع آن ها آشنا خواهید شد) می زنند؛ برخی از این سازمان هایی که فرار مالیاتی دارند عبارتند از: 

 • بانک‌ها 
 • موسسه های مالی و اعتباری
 •  اصناف مختلف و بسیاری دیگر


انواع روش های فرار مالیاتی

روش های مختلفی برای فرار از پرداخت مالیات وجود دارد که باعث می شوند فرد مجرم شناخته شود:

 • دست کاری اسناد: اگر شخص یا شرکت مورد نظر در دفاتر حسابداری خود، با ایجاد تغییرات عمدی اعداد و ارقام، باعث شود که حساب سود و زیان شرکت بر خلاف واقع به نظر بیاید، مجرم شناخته شده و شامل پیگردهای قانونی خواهد شد.


 • ارائه نکردن فرم اظهارنامه: زمانی که شخص یا شرکت، برای مدت سه سال پشت ‌سر هم، اظهارنامه مالیاتی خود را به خزانه دولت ارائه نکند.


 • مخفی کردن درآمد از دید دولت: زمانی که شخص درآمد حاصل از شغل یا فعالیت اقتصادی خود را از دید دولت مخفی کند، مانند سایر موارد بالا جزء مجرمان فرار مالیاتی محسوب می شود.


 •  استفاده از مدارک دیگران برای فرار مالیاتی: زمانی که فردی از کارت بازرگانی فرد دیگری برای فرار مالیاتی استفاده کند، مجرم شناخته می شود.

 • دادن اطلاعات اشتباه به اداره مالیاتی:  اگر شخص، شرکت یا موسسه ای، فعالیت‌ های اقتصادی خود را به طوری نمایان کند که جز مشمولین معافیت مالیاتی می باشد، در این صورت است که جزء مجرمین فرار مالیاتی محسوب می شود.

دلایل فرار مالیاتی 


دلیل فرار مالیاتی موسسات و افراد عبارتند از:

 • نبود درآمد کافی: یکی از دلایل فرار مالیاتی افراد، نداشتن درآمد کافی و مناسب در شغلشان است، یعنی زمانی که افراد از شغل خود، درآمد کافی برای گذران و معیشت زندگی ندارند، این موضوع باعث می‌شود که فرار مالیاتی داشته باشند.


 • وجود داشتن معافیت مالیاتی در حد بسیار وسیع و انواع مختلف آن.


 • نداشتن فرهنگ و اطلاعات مربوط به پرداخت مالیات: منظور از این مورد این است که افراد به دلیل نداشتن دانش، اطلاعات کافی و  فرهنگ لازم در زمینه پرداخت مالیات، فرار مالیاتی دارند؛ یعنی زمانی که افراد کم سواد، به خود زحمتی درباره کسب اطلاعات در زمینه مالیات نمی دهند پس، از پرداخت آن سر باز زده و شامل فرار مالیاتی می‌شوند


 • پیچیده بودن قانون ها و مراحل پرداخت مالیات: بسیاری از افراد به دلیل عدم توانایی در محاسبه کردن میزان مالیات پرداختی خود، پرهیز از طی مراحل قانونی و زیاد و نیز پیچیده و حوصله سر بر، از رفتن به اداره های مربوط به مالیات و درنهایت پرداخت مالیات سر باز می زنند.


مجازات فرار مالیاتی چیست؟

بدیهی است که با پرداخت نکردن مالیات، بسیاری از افراد خود را دچار درد سر های جبران ناپذیر خواهندکرد و اما این درد سر ها و مجازات ها عبارتند از:

 • اگر افرادی که از پرداخت مالیات فرار کرده‌اند، شناسایی شوند، ابتدا به صورت نقدی جریمه خواهند شد (البته این نوع جریمه مخصوص جرائم بزرگ نمی شود)؛یعنی به ازای هر ماه، علاوه بر پرداخت اصل مالیات، درصدی از آن را نیز باید به عنوان جریمه دیرکرد پرداخت مالیات به دولت بپردازند.


 •  اما اگر این فرار مالیاتی جدی و در حد وسیع باشد (برای مثال دست کاری اسناد و دفاتر حسابداری)، مجازات این شخص، زندان از 3 ماه تا حدود ۱۲ ماه است؛ اگر این افراد مجرم، قبل از این که اسناد دست کاری شده، توسط افراد قانون کشف و ضبط شود، اقدام به اصلاح آن ها کنند دیگر تحت پیگرد قانونی نخواهد گرفت.


راه حل های جلوگیری از فرار مالیاتی 

یکی از مهم ترین راه حل های مبارزه با افرادی که از پرداخت مالیات در موعد مشخص آن سر باز می‌زنند یا به هیچ وجه مالیات خود را به دولت نمی پردازند، قانون مالیات مستقیم است که یکی از قدرتمند ترین راه حل های مبارزه با فرار مالیاتی است؛ این قانون  ابتدا در سال ۱۳۴۵ ه.ش در ایران تصویب شد. 

همراه صفحه اینستاگرامی ما باشید

نظر شما

نظرات (0) نظر

اولین نظر را شما ثبت کنید!